Krupka - Knetl - Kesselteich - Komáří vížka

25.02.2023

Krupka - Knetl - Kesselteich - Komárka, to byla trasa historicky prvního výletu Po stopách Davida, který se uskutečnil 25. února 2023. Startovalo se v 9 hodin na Mariánském náměstí v Bohosudově. Odtud jsme se vydali přes Kalvárii a hlemýždí stezku na Knetl, odkud jsme pokračovali po zelené turistické stezce na Kesselteich (česky Kotelní jezírko) a odtud až nahoru na vrchol Komáří vížky.
Počasí bylo ještě zimní - cesty byly pokryté sněhem a foukal studený vítr. Sešlo se tehdy jen 6 největších odvážlivců.
Pokud byste chtěli vyrazit na výlet po této trase, určitě vám to vřele doporučujeme. Na mapě přesně vytyčenou trasu, najdete pod QR kódem níže.
Zajímavá místa na trase:
Bohosudovská kalvárie - Kalvárií nazýváme horu, na které byl ukřižován Ježíš. Bohosudovská Kalvárie se nachází na skalním ostrohu severně od náměstí v centru. Poutníci sem z baziliky Panny Marie Sedmibolestné putují již po celá staletí, v současné době jde o oblíbené zákoutí a cíl procházek místních obyvatel.
Knetl - Před 2. světovou válkou byly kopce nad Krupkou ze značné části holé a intenzivně se využívaly k zemědělské činnosti. Nejinak tomu bylo i u osady Knetl, která sloužila především jako zemědělská osada. Dodnes jsou zde patrny stopy po zemědělské činnosti. Mezi "Knetlem" a "Zaječákem" je i přes postupné zarůstání stále ještě velké množství holin, které sloužíli jako zemědělské a pastevecké plochy. Je zde nespočet velmi starých ovocných stromů a sadů, z nichž se některé již strácí v lese. Naleznete zde i tzv. Krupské zídky, které sloužily jednak k rozčlenění pozemků a za druhé k hromadění kamenů vyzbíraných z políček. Dále osada sloužila jako výchozí bod pro havíře, kteří dobývali rudu v nedalekém důlním revíru Knötel (Knödel).
Kesselteich - Horské jezírko okrouhlého tvaru se nachází východně od Liščího vrchu u Horní Krupky. Romanticky vyhlížející místo s lavičkami a zastřešeným molem je oblíbeným odpočinkovým místem krupských obyvatel.
Komáří vížka - Hora v Krušných horách, na kterou vede sedačková lanovka z Bohosudova, významného poutního místa nacházejícího se poblíž Teplic. Vrchol je významná dominanta hřebenu Krušných hor.