O nás

Po stopách Davida z. s. je spolek zabývající se pořádáním turistických výletů, sportovních a kulturních akcí pro veřejnost, edukativní činností v oblasti turistiky, památek a historie města Krupka a propagací Krupky, jako významného turistického cíle.

Série výletů Po stopách Davida se v hlavách dvou hlavních organizátorů, Davida Sedláčka a Josefa Mergla, zrodila někdy na přelomu let 2022 a 2023. "Hodně jsem tehdy chodil po horách, prostě jsem třeba přijel odpoledne z práce, sebral se a vyrazil na vršky, bavilo mne to a skvěle jsem si při tom odpočinul. Pak jednou přišel Pepa a říkal, že hodně chodím, a že zítra se v Krupce koná 50. ročník pochodu Za posledním puchýřem a jestli nechci jít s ním. Tak jsme šli, bylo to super. Pak jsme začali společně chodit častěji a při jednom našem výletu nás to napadlo. Pojďme pořádat turistické výlety po Krupce, uděláme reklamu, dáme to na Facebook a uvidíme, jestli se někdo přidá. Za tímto účelem jsme pak vstoupili i do krupského odboru KČT a založili spolek Po stopách Davida. Ten název během toho výletu, kdy jsme to vymysleli, někdo z nás plácnul. Už ani nevím, jestli jsem to byl já, nebo Pepa. Hned nám bylo jasné, že to je přesně ono," vypráví o úplném začátku série předseda spolku David Sedláček.

Koncem února 2023 pak proběhl vůbec první výlet. "Sešlo se nás tehdy dohromady asi šest, moji dva spolužáci z vysoké školy, naši dva společní kamarádi a samozřejmě my dva. Počasí tehdy také moc nepřálo. Sníh, vítr, mráz. Bylo to poprvé, bylo to nové, spousta lidí o tom tehdy ani nevědělo. Postupně se to, ale začalo ohromně zvedat. V červenci už jsme měli partu devatenácti lidí, půl roku od první myšlenky, úžasné a v září už nás bylo přes dvacet," dodává Josef Mergl.

Kromě těchto výletů pak během roku 2023 náš spolek zorganizoval též dvě cyklojízdy, pivní pochod, nebo Rodinný den Kyšperku pro rodiče s dětmi. Ten byl mimochodem velmi úspěšný, dorazilo na něj více než 50 rodičů s dětmi. Spolek se též organizačně podílel na akci Naučný den Po stopách našich předků, kterou pořádalo Kulturní zařízení města Krupka a letos se bude pro velký úspěch konat znovu.

Roční výročí založení spolku jsme oslavili letos v lednu akcí s názvem PO STOPÁCH DAVIDA FEST 2024. Ta se skládala ze tří akcí uskutečněných během 19. a 20 ledna. V pátek se konala akce Krupský kvíz v místním kulturním domě Olympie, na tu dorazilo 8 soutěžních týmů a zájemci tak prostor komunitního centra doslova zaplnil. V sobotu dopoledne se pak konal výroční výlet s trasou na Kotelní jezírko a zpět. Večer vše vyvrcholilo oslavou výročí spolku a narozenin jeho zakladetelů v hospodě U Hanka.

Spoustu skvělých akcí má spolek nachystáných i na tento rok. Turistickou sezónu jsme již zahájili 9. března výletem z Krupky, přes Vrchoslav, Důl V a Sedmihůrskou vyhlídku na Komáří vížku a odtud zpět do Krupky po žluté trase. Druhý letoční výlet pak následoval v dubnu, kdy jsme vyjeli autobusem na Komáří vížku a odtud se vydali do Telnice a dále přes Chlumec zpět do Krupky. Třetí květnový výlet nás zavedl do německého příhraničí, konkrétně do Fürstenau a na horu Kohlhaukuppe, odtud jsme se vraceli do Fojtovic. Poslední výlet prvního pololetí letošní turistické sezóny se uskutečnil v červnu, kdy jsem vyrazili z Komáří vížky na Cínovec.
Výlety budou pokračovat i v létě a na podzim. Termíny pro letní část sezóny najdete již nyní v sekci Naše akce.

I letos jsme se podíleli na městské akci Naučný den, která proběhla 27. dubna. Stejně tak znovu chystáme pivní pochod, cyklistický výjezd na Komáří vížku nebo Rodinný den na Kyšperku.
V plánu máme, ale i další nové akce, například jsme se rozhodli ve spolupráci s KČT obnovit pochod Po stopách pochodu smrti, který se v Krupce dřív pravidelně chodíval - nultý ročník obnoveného pochodu proběhl 8. května 2024 a nadmíru se vydařil. Dorazilo 61 účastníků všech různých věkových kategorií a z různých koutů naší vlasti. Krom místních přijeli například turisté z Litvínova, Loun, Ústí nad Labem či Kladna. Na výběr byly dvě trasy. Na dlouhou dvacetikilometrovou trasu vyrazila zhruba dvoutřetinová část ze všech přítomných, zbylá třetina pak vyrazila na krátkou osmikilometrovou dětskou trasu. Během organizace letošního nultého ročníku jsme získali spoustu důležitých poznatků, které nám pomohou při organizace oficiálního prvního ročníku obnoveného pochodu, který uspořádáme příští rok k 80. výročí tragické události smrti 313 obětí transportu smrti.

Výlety Po stopách Davida

Turistickou sezónu jsme již zahájili 9. března výletem z Krupky, přes Vrchoslav, Důl V a Sedmihůrskou vyhlídku na Komáří vížku a odtud zpět do Krupky po žluté trase. Druhý letoční výlet pak následoval v dubnu, kdy jsme vyjeli autobusem na Komáří vížku a odtud se vydali do Telnice a dále přes Chlumec zpět do Krupky. Třetí květnový výlet nás zavedl do německého příhraničí, konkrétně do Fürstenau a na horu Kohlhaukuppe, odtud jsme se vraceli do Fojtovic. Poslední výlet prvního pololetí letošní turistické sezóny se uskutečnil v červnu, kdy jsem vyrazili z Komáří vížky na Cínovec.
Výlety budou pokračovat i v létě a na podzim. Termíny pro letní část sezóny najdete již nyní v sekci Naše akce.

Rodinné a kulturní akce

Pořádáme též zábavné, rodinné a kulturní akce. Například Rodinný den na Kyšperku, Naučný den Po stopách našich předků nebo Krupský kvíz, které se uskutečnili v prvním roce naší činnosti a budou se opakovat i letos. Dále chystáme na letošní rok i akce nové.

Cyklistické vyjížďky

Letos nás čekají během prázdnin též tyto dvě vyjížďky. Tradiční výšlap na Komárku v srpnu a již začátkem července pohodová jízda kolem jezera Milada. Konkrétní termíny naleznete v sekci Naše akce. Cyklovýlet chystáme též na podzimní část sezóny, konkrétní termín bude upřesněn později.

Spolupráce s KČT, odbor Krupka

Zakladatelé našeho spolku jsou též členy krupského odboru Klubu českých turistů a pěší výlety Po stopách Davida v turistické sezóně březen - červen a září - listopad se konají pod hlavičkou KČT, ostatní akce pod hlavičkou Po stopách Davida.